ULAŞIM BİLGİLERİ

Türkiye’nin en önemli karayollarından D-110 karayolu üzerinde bulunması nedeniyle ulaşım kolaydır. İlimizin bazı önemli şehirlere uzaklığı şöyledir: İstanbul-Tekirdağ arası 132 km. (Otobüsle yaklaşık 2 saat), Ankara-Tekirdağ arası 585 km. (Otobüsle yaklaşık 8 saat), İzmir-Tekirdağ arası 505 km. (Otobüsle yaklaşık 10 saat). 
Namık Kemal Üniversitesi Değirmenaltı Yerleşkesine şehir merkezinden düzenli olarak özel halk otobüsleri ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Tekirdağ ili İstanbul, Ankara ve İzmir kentlerini Avrupa'ya bağlayan uluslararası karayollarının geçiş noktasıdır. E-80 (TEM), E-84 ve D-100 karayolları il sınırlarından geçmektedir. İstanbul’dan Tekirdağ yönüne ulaşım oldukça rahattır. Sabahın erken saatlerinden itibaren her yarım saatte bir karşılıklı otobüs seferleri düzenleyen çok sayıda seyahat şirketi bulunmaktadır. Ayrıca kent merkezinden Ankara, İzmir, Çanakkale, Edirne gibi illere de her gün belirli saatlerde  sürekli otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Yolcu taşımacılığında kara ulaşımı daha yaygın olmakla birlikte uluslararası ticaret denizyolu ulaşımını ağırlıklı olarak kullanmaktadır. Trakya ve Marmara Bölgesi’nin ithalat ve ihracat trafiğinin temel noktası Tekirdağ Limanı’dır. Tekirdağ’dan Marmara ve Avşa adalarına sürekli feribot seferleri düzenlenmektedir. Denizyolları ile Marmara ve Avşa Adalarına seferler yapılmakta olup, Ayrıca bu limandan İtalya'nın Trieste Limanı'na haftada iki gün Ro Ro seferleri de düzenlenmektedir. İl merkezine 39 km. uzaklıkta bulunan Marmara Ereğlisi ilçesindeki Martaş Limanı da özellikle deniz ticaretinin yoğun yapıldığı ulaşım merkezlerinden biridir.

Kentin havayolu ulaşımını sağlayan Çorlu Havaalanı, uluslararası hava taşımacılığına da açıktır. Rusya Federasyonu başta olmak üzere yurtdışındaki çeşitli kentlere charter seferleri düzenlenmektedir. Yurtiçi yolcu taşımacılığında ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Erzurum, Kayseri ve Trabzon illerine belirli aralıklarla uçuş seferleri gerçekleşmektedir.

Tekirdağ, Avrupa'ya giden demiryolları ağının önemli noktalarından biridir. Çerkezköy ve Muratlı ilçeleri demiryolu ulaşımının daha işlek olduğu merkezlerdir.  Çerkezköy’den İstanbul yönüne tren seferleri de mevcuttur.